Tepelné čerpadlo pri rekonštrukcii domu - Na čo sa zamerať

Tepelné čerpadlo pri rekonštrukcii domu - Na čo sa zamerať

Rekonštrukcia domu je významným krokom k väčšej efektivite vykurovania. Podľa nedávneho nemeckého výskumu dokáže rekonštrukcia znížiť požiadavky na teplo, a teda aj náklady na prevádzku až o 51 %. Pri rekonštrukcii je tepelné čerpadlo vykurovacím zariadením číslo jedna - je energeticky najefektívnejšie, ekologické, nízko-nákladové a neprodukuje žiadne splodiny. Aby však vykurovalo efektívne, je potrebné zohľadniť niekoľko dôležitých faktorov.

Čo so staršími radiátormi?

Najviac sa rekonštruujú domy v kombinácii plynového či iného kotla a sústavou radiátorov. Tento vykurovací systém sa od práce tepelného čerpadla líši, okrem iného, aj vyšším teplotným spádom vykurovacej vody zväčša niekde v rozmedzí 55 - 80°C, vďaka čomu postačujú na vykurovanie objektu menšie radiátory. Čerpadlo je však primárne nízkoteplotným zdrojom vykurovania a najčastejšie sa používa v kombinácii s teplovodným podlahovým kúrením, kde je jeho práca najefektívnejšia. Je možné ho použiť aj s radiátormi. Keďže má však voda v radiátoroch vyššiu teplotu (cca 55°C+), je potrebné ich zväčšiť, aby mohla vykurovacia voda odovzdať potrebné teplo objektu. Preto je možné, že budete potrebovať vymeniť aj radiátory. Na trhu sú už však aj typy tepelných čerpadiel vzduch-voda alebo voda-voda, ktoré dokážu vďaka pokročilým technológiám a komponentom vyrobiť vykurovaciu vodu o teplote aj 65°C. Pre presnejší prepočet odporúčame poradiť sa s našimi odborníkmi cez dopytový formulár.

Akumulačná nádoba

Tepelné čerpadlo tak isto vyžaduje vyšší objem vykurovacej vody v sústave. Pri podlahovom vykurovaní to prakticky nie je problém. To takmer vždy spĺňa túto požiadavku. V prípade radiátorov je však objem vykurovacej vody rádovo nižší a pri vyššom výkone tepelného čerpadla môže nastať nežiaduci efekt tzv. "cyklovanie", čo znamená časté štarty a vypnutia kompresora. Nakoľko toto nie je žiadúci stav a cieľom je maximálne efektný prenos tepelnej energie do vykurovacej sústavy, odporúčame do systému zapojiť akumulačnú (alebo aj vyrovnávaciu) nádrž. Zvýši objem vykurovacej vody na požadovanú úroveň a zabezpečí sa hladký a efektívny prenos tepelnej energie do sústavy.

Dodatočné zateplenie domu

Zároveň môžete zvýšiť efektivitu vykurovania aj znížením celkových tepelných strát Vášho domu. Pokiaľ máte dom bez fasádneho zateplenia, výrazne odporúčame zateplenie či už polystyrénom alebo minerálnou vlnou aspoň v hrúbke 15-20 cm. Rovnako odporúčame zateplenie stropu, resp. podkrovia v závislosti od dispozície objektu, minimálne však +30 cm. Dlhodobými štúdiami je únik tepla z objektu najviac citeľný práve cez strop a strechu a to na úrovni až 30%.

Aké tepelné čerpadlá sú najvhodnejšie?

Potrebný výkon tepelného čerpadla závisí od energetických požiadaviek konkrétneho domu a tiež od množstva potrebnej vykurovacej vody. Vybrať si správny výkon a typ tepelného čerpadla (vzduch-voda, voda-voda, prípadne zem-voda) s vami radi budeme konzultovať.

Najobľúbenejším typom čerpadla je však vzduch-voda pre jeho univerzálne použitie prakticky kdekoľvek. Na výber sú verzie split, teda vonkajšia + vnútorná jednotka prepojené chladivovým okruhom alebo kompaktnejšie a jednoduchšie prevedenie "monoblok" - všetko vonku. Inštalácia týchto čerpadiel nie je komplikovaná a je možné ich jednoducho napojiť aj na existujúci systém kúrenia napr. stávajúci plynový alebo elektrický kotol. Čerpadlá voda-voda a zem-voda si vyžadujú systém studní, resp. zemný plošný kolektor, sú však výrazne energeticky efektívnejšie, majú dlhšiu životnosť a tým sa Vaša investícia vráti v kratšom čase.

Zvládne tepelné čerpadlo vykúriť celý dom?

Odpoveďou je “určite áno” - pri vhodnej dimenzii vykurovacieho systému, objeme vykurovacej vody a výkone čerpadla. Výkon týchto zariadené je v súčasnosti dimenzovaný na 100% tepelnú potrebu objektu pri mínusových teplotách. Teoreticky je možné využiť na čerpadle aj doplnkové elektrické vykurovanie, ak žijete v oblasti, kde sú často veľmi tuhé mrazy (hoci tepelné čerpadlá spoľahlivo fungujú samostatne bez pomocného zdroja aj v teplotách pri -15°C. Firma AB Therm má dostatočné, rokmi overené know-how pre najefektívnejšie vykurovanie objektov, čo vo výsledku zabezpečí dosiahnutie potrebnej finančnej úspory za teplo.

Tepelné čerpadlá sú teda absolútne vhodnou alternatívou vykurovania aj pri rekonštrukcii existujúceho kúrenia. Výhody, akými je ekologické teplo, nižšie prevádzkové náklady a možnosť získania štátnych dotácií (na certifikované zariadenia, akými sú napríklad aj produkty zn. MasterTherm a Panasonic) pri správnom nastavení systému jasne prevyšujú mínusy, akými je napríklad vyššia cena a prípadne aj výmena radiátorov. Stačí trochu šikovného plánovania, konzultácia s odborníkom a onedlho vám tepelné čerpadlo pomôže výrazne ušetriť náklady.

Poskytovanie dotácií - Zelená domacnostiam

Poskytovanie štátnych dotácií

Firma AB Therm s.r.o je zapísaná v registri oprávnených zhotoviteľov v SIEA pre inštalácie tepelných čerpadiel, solárnych a fotovoltických systémov  v rámci dotačného programu ” Zelená domácnostiam”. Ponúkané tepelné čerpadlá, solárne a fotovoltické systémy sú oprávnené zariadenia sú takisto registrované ako oprávnené zariadenia v databáze SIEA. Tepelné čerpadlá sú z produkcie českého výrobcu MasterTherm s.r.o a je na ne v rámci dotačného programu “Zelená domácnostiam” poskytovaná pre domácnosti po splnení podmienok SIEA dotácie na vybrané typy tepelných čerpadiel až do výšky 3400 €.
Ovládanie cez internet

Ovládanie a diagnostika cez internet

Všetky tepelné čerpadlá MasterTherm je možné po doplnení internetového modulu pripojiť k internetu. Každý používateľ má tým pádom možnosť sledovať a ovládať tepelné čerpadlo z webu, tabletu alebo mobilu. Tak isto je možné včas diagnostikovať poruchu a servisní technici môžu prísť k zásahu už vopred vybavení náhradným dielom, prípadne postačí len urobiť korekcie v nastaveniach parametrov na diaľku a výjazd nie je nutný, čím sa šetria finančné prostriedky úžívateľa.
App StoreGoogle play app

Na profesionálnu podlahovku patrí kvalitná dlažba

Moderný internetový obchod keramco.sk Vám poskytne mimoriadne široký výber talianskej dlažby, potrebnú inšpiráciu, uľahčí Vám prehliadanie a nákup z pohodlia Vášho domova. Zabezpečíme rýchle a spoľahlivé doručenie kamkoľvek na Slovensku.

www.keramco.sk
Talianska prémiová dlažba

Dopytový formulár

Máte záujem o konzultáciu alebo cenovú ponuku? Neváhajte vyplniť formulár.
Prejsť na formulár