Tepelné čerpadlo pri rekonštrukcii domu - Na čo sa zamerať

Tepelné čerpadlo pri rekonštrukcii domu - Na čo sa zamerať

Rekonštrukcia domu je významným krokom k väčšej efektivite vykurovania. Podľa nedávneho nemeckého výskumu dokáže rekonštrukcia znížiť požiadavky na teplo, a teda aj náklady na prevádzku až o 51 %. Pri rekonštrukcii je tepelné čerpadlo vykurovacím zariadením číslo jedna - je ekologické, nízkonákladové a neprodukuje splodiny. Aby však kúrilo efektívne, je potrebné zohľadniť niekoľko dôležitých faktorov.

Čo so staršími radiátormi?

Najviac sa rekonštruujú domy s kombináciou plynového či iného kotla a radiátorov. Tento systém kúrenia sa od tepelného čerpadla líši, okrem iného, aj vyšším teplotným spádom vykurovacej vody (zväčša niekde v rozmedzí 65 - 90° C), vďaka čomu postačujú na vykurovanie menšie radiátory. Čerpadlo je však nízkoteplotným vykurovacím systémom a najčastejšie sa používa v kombinácii s podlahovým kúrením. Je možné ho použiť aj s radiátormi. Keďže má však voda v radiátoroch nižšiu teplotu (cca 50°C), je potrebné ich zväčšiť, aby im mohla vykurovacia voda odovzdať potrebné teplo objektu. Preto je možné, že budete potrebovať vymeniť aj radiátory. Na trhu sú už však aj typy tepelných čerpadiel vzduch-voda, ktoré dokážu vďaka pokročilým technológiám a komponentom vyprodukovať vykurovaciu vodu aj 65°C. Pre presnejší prepočet odporúčame poradiť sa s našimi odborníkmi cez dopytový formulár.

Zároveň môžete zvýšiť efektivitu vykurovania aj znížením tepelných strát. Pri rekonštrukcií kúrenia treba myslieť na tepelnú izoláciu, ideálne zateplenie, ako aj kvalitné okná. Ak váš dom nemá radiátory, ale podlahové kúrenie, máte o starosť menej.

Aké tepelné čerpadlá sú najvhodnejšie?

Výkon tepelného čerpadla závisí od energetických požiadaviek domu a tiež od množstva potrebnej vykurovacej vody. Vybrať si správny výkon a typ tepelného čerpadla (vzduch-voda, voda-voda, prípadne zem-voda) s vami radi budeme konzultovať.

Najobľúbenejším typom čerpadla je však vzduch-voda, často s vonkajšou a vnútornou jednotkou alebo v prevedení "monoblok" - všetko vonku. Inštalácia týchto čerpadiel nie je komplikovaná a je možné ich jednoducho napojiť aj na existujúci systém kúrenia. Čerpadlá voda-voda a zem-voda si vyžadujú hĺbkové vrty, sú však výrazne efektívnejšie a tým sa vaša investícia vráti v krátkom čase.

Zvládne tepelné čerpadlo vykúriť celý dom?

Odpoveďou je “Takmer určite áno” - pri vhodnej dimenzii vykurovacieho systému, objeme teplej vody a výkone čerpadla. Výkon týchto strojov je v súčasnosti viac, než dostačujúci. Teoreticky je možné využiť na čerpadle aj doplnkové elektrické vykurovanie, ak žijete v oblasti, kde sú často veľmi tuhé mrazy (hoci tepelné čerpadlá spoľahlivo fungujú samostatne bez pomocného zdroja aj v teplotách pri -15°C. Firma AB Therm má dostatočné, rokmi overené know-how pre najefektívnejšie vykurovanie objektov, čo vo výsledku zabezpečí dosiahnutie potrebnej finančnej úspory za teplo.

Tepelné čerpadlá sú teda vhodnou alternatívou vykurovania aj pri rekonštrukcii. Výhody, akými je ekologické teplo, nižšie prevádzkové náklady a možnosť získania štátnych dotácií (na certifikované zariadenia, akými sú napríklad aj produkty zn. MasterTherm a Panasonic) pri správnom nastavení systému jasne prevyšujú mínusy, akými je napríklad vyššia cena a prípadne aj výmena radiátorov. Stačí trochu šikovného plánovania, konzultácia s odborníkom a onedlho vám tepelné čerpadlo pomôže výrazne ušetriť náklady.

Poskytovanie dotácií - Zelená domacnostiam

Poskytovanie štátnych dotácií

Firma AB Therm s.r.o je zapísaná v registri oprávnených zhotoviteľov v SIEA pre inštalácie tepelných čerpadiel, solárnych a fotovoltických systémov  v rámci dotačného programu ” Zelená domácnostiam”. Ponúkané tepelné čerpadlá, solárne a fotovoltické systémy sú oprávnené zariadenia sú takisto registrované ako oprávnené zariadenia v databáze SIEA. Tepelné čerpadlá sú z produkcie českého výrobcu MasterTherm s.r.o a je na ne v rámci dotačného programu “Zelená domácnostiam” poskytovaná pre domácnosti po splnení podmienok SIEA dotácie na vybrané typy tepelných čerpadiel až do výšky 3400 €.
Ovládanie cez internet

Ovládanie a diagnostika cez internet

Všetky tepelné čerpadlá MasterTherm je možné po doplnení internetového modulu pripojiť k internetu. Každý používateľ má tým pádom možnosť sledovať a ovládať tepelné čerpadlo z webu, tabletu alebo mobilu. Tak isto je možné včas diagnostikovať poruchu a servisní technici môžu prísť k zásahu už vopred vybavení náhradným dielom, prípadne postačí len urobiť korekcie v nastaveniach parametrov na diaľku a výjazd nie je nutný, čím sa šetria finančné prostriedky úžívateľa.
App StoreGoogle play app

Dopytový formulár

Máte záujem o konzultáciu alebo cenovú ponuku? Neváhajte vyplniť formulár.
Prejsť na formulár