Tepelné čerpadlo a podlahové kúrenie = ideálna kombinácia

Tepelné čerpadlo a podlahové kúrenie = ideálna kombinácia

Rozhodnutím o investícii do tepelného čerpadla otázka vykurovania vášho obydlia nekončí. Je dôležité rozhodnúť sa, ako čo najekonomickejšie a najefektívnejšie využívať tento ekologický a výhodný zdroj tepla. Ideálnou a nami doporučenou voľbou je podlahové kúrenie. Táto kombinácia vykurovacích prvkov je veľmi vhodná. Prečo? Zabezpečí Vám teplotný komfort v dome a zároveň pri vhodnom a overenom technickom riešení šetrí Vašu peňaženku.

Ideálne na stabilné vykurovanie

Existujú dva typy podlahového vykurovania:

  • elektrické
  • teplovodné (ktoré je v tzv. “mokrom” alebo “suchom” prevedení). My si popíšeme detailnejšie teplovodné vykurovanie, ktoré je tou ideálnou kombináciou s tepelným čerpadlom. 

Hlavným dôvodom je, že podlahové vykurovanie pokrýva a odovzdáva teplo cez veľkú plochu, preto z fyzikálnej podstaty nie je potrebné zohrievať vykurovaciu vodu do podlahy na vysokú teplotu, aby bola teplota v objekte príjemná a stabilná. Potrebná teplota podlahového vykurovacieho systému závisí na type inštalácie, prevádzková teplota však nepresahuje 35°C a mala by byť stabilná a dlhodobá a ideálne bez regulačných zásahov. Tepelné čerpadlá dodávajú cez 3CV do podlahy vykurovaciu vodu kontinuálne počas celého dňa – tzn. nedodávajú veľa vykurovacej vody nárazovo (ako napr. zapnutý plynov kotol), ale kúria nižším teplotným spádom. Preto dokážu zásobovať teplom podlahové kúrenie bez toho, aby dochádzalo k zbytočnému prehrievaniu alebo mrhaniu energiou čo vo výsledku zvyšuje náklady.

Podlahové kúrenie nie je jedinou voľbou vykurovacieho systému. S tepelným čerpadlom je možné kombinovať aj radiátory, a to aj s tepelným čerpadlom. Závisí to na type a výkone čerpadla, ale aj na veľkosti radiátorov. Radiátory však práve pre svoju menšiu plochu, ktorá odovzdáva teplo, potrebujú vykurovaciu vodu o výrazne vyššej teplote (cca +50°C), aby bol zabezpečení teplotný komfort v dome.

Podlahové vykurovanie a tepelné čerpadlo

Pár tipov pre najefektívnejšie využitie

Podlahové kúrenie v kombinácii s tepelným čerpadlom je ekonomicky najvýhodnejšou voľbou pre novostavby rodinných domov a polyfunkčných objektov. Náklady na montáž bývajú mierne vyššie oproti iným spôsobom, ale postupom času sa Vám vrátia z úspor za spotrebované teplo. Aby ste docielili najefektívnejší spôsob kúrenia pre Váš dom, tu je niekoľko našich tipov:

  1. Návrh a spôsob montáže podlahového kúrenia ovplyvňuje celú prevádzku a hospodárne využitie tepla. To zahŕňa najmä odborný návrh, umiestnenie rozvádzačov, výpočet potrebných vykurovacích okruhov v objekte, meranie a reguláciu teploty.
  2. Veľmi dôležité je rokmi preverené technické know-how našej spoločnosti. To zahŕňa napr. väčší priemer trubky ako používa konkurencia, užší ráster pokládky, v kúpelni na hustejšie, kvalitná izolácia podlahy s obvodovým múrom stavby. Týmto sa dosiahne vyšší objem vykurovacej vody v podlahe a tým sa kúri nižším teplotným spádom, čo vo výsledku šetrí Vaše peniaze. Odpadá tým aj nutnosť akumulačnej nádoby.
  3. Existuje viac typov tepelných čerpadiel. V závislosti na tom, kde žijete a aký typ preferujete, môže byť inštalácia tepelného čerpadla voda-voda alebo vzduch-voda vhodným riešením pre Vašu domácnosť.
  4. Je dobré vedieť vopred, ako sa objekt a jeho miestnosti budú využívať. Keďže kombinácia tepelného čerpadla a podlahového vykurovania funguje “pomaly, ale isto”, je najvhodnejšia pre priestory, ktoré sú užívané na dennej báze.
  5. Kvalitná tepelná izolácia, moderné okná a natočenie budovy zabraňujú úniku tepla, čo zvyšuje účinnosť celého systému.
  6. Tepelné čerpadlá môžu fungovať aj ako chladenie - pri správnej inštalácii teda môžete Váš rodinný dom chladiť pomocou podlahového systému. V závislosti od typu tepelného čerpadla sa jedná o buď chladenie reverzom alebo tzv. free cooling systém (najmä systém voda-voda).

Pri výbere vhodného tepelného čerpadla a montáži podlahového vykurovania Vám preto radi a odborne poradíme - stačí nás kontaktovať


Poskytovanie dotácií - Zelená domacnostiam

Poskytovanie štátnych dotácií

Firma AB Therm s.r.o je zapísaná v registri oprávnených zhotoviteľov v SIEA pre inštalácie tepelných čerpadiel, solárnych a fotovoltických systémov  v rámci dotačného programu ” Zelená domácnostiam”. Ponúkané tepelné čerpadlá, solárne a fotovoltické systémy sú oprávnené zariadenia sú takisto registrované ako oprávnené zariadenia v databáze SIEA. Tepelné čerpadlá sú z produkcie českého výrobcu MasterTherm s.r.o a je na ne v rámci dotačného programu “Zelená domácnostiam” poskytovaná pre domácnosti po splnení podmienok SIEA dotácie na vybrané typy tepelných čerpadiel až do výšky 3400 €.
Ovládanie cez internet

Ovládanie a diagnostika cez internet

Všetky tepelné čerpadlá MasterTherm je možné po doplnení internetového modulu pripojiť k internetu. Každý používateľ má tým pádom možnosť sledovať a ovládať tepelné čerpadlo z webu, tabletu alebo mobilu. Tak isto je možné včas diagnostikovať poruchu a servisní technici môžu prísť k zásahu už vopred vybavení náhradným dielom, prípadne postačí len urobiť korekcie v nastaveniach parametrov na diaľku a výjazd nie je nutný, čím sa šetria finančné prostriedky úžívateľa.
App StoreGoogle play app

Dopytový formulár

Máte záujem o konzultáciu alebo cenovú ponuku? Neváhajte vyplniť formulár.
Prejsť na formulár