Tepelné čerpadlo a podlahové kúrenie = ideálna kombinácia

Tepelné čerpadlo a podlahové kúrenie = ideálna kombinácia

Rozhodnutím o investícii do tepelného čerpadla otázka vykurovania vášho obydlia nekončí. Je dôležité rozhodnúť sa, ako čo najekonomickejšie a najefektívnejšie využívať tento ekologický a výhodný zdroj tepla. Ideálnou a nami doporučenou voľbou je podlahové kúrenie. Táto kombinácia vykurovacích prvkov je veľmi vhodná. Prečo? Zabezpečí Vám teplotný komfort v dome a zároveň pri vhodnom a overenom technickom riešení šetrí Vašu peňaženku.

Ideálne na stabilné vykurovanie

Existujú dva typy podlahového vykurovania:

  • elektrické
  • teplovodné (ktoré je v tzv. “mokrom” alebo “suchom” prevedení). My si popíšeme detailnejšie teplovodné vykurovanie, ktoré je tou ideálnou kombináciou s tepelným čerpadlom. 

Hlavným dôvodom je, že podlahové vykurovanie pokrýva a odovzdáva teplo cez veľkú plochu, preto z fyzikálnej podstaty nie je potrebné zohrievať vykurovaciu vodu do podlahy na vysokú teplotu, aby bola teplota v objekte príjemná a stabilná. Potrebná teplota podlahového vykurovacieho systému závisí na type inštalácie, prevádzková teplota však nepresahuje 35°C a mala by byť stabilná a dlhodobá a ideálne bez regulačných zásahov. Tepelné čerpadlá dodávajú cez 3CV do podlahy vykurovaciu vodu kontinuálne počas celého dňa – tzn. nedodávajú veľa vykurovacej vody nárazovo (ako napr. zapnutý plynov kotol), ale kúria nižším teplotným spádom. Preto dokážu zásobovať teplom podlahové kúrenie bez toho, aby dochádzalo k zbytočnému prehrievaniu alebo mrhaniu energiou čo vo výsledku zvyšuje náklady.

Podlahové kúrenie nie je jedinou voľbou vykurovacieho systému. S tepelným čerpadlom je možné kombinovať aj radiátory, a to aj s tepelným čerpadlom. Závisí to na type a výkone čerpadla, ale aj na veľkosti radiátorov. Radiátory však práve pre svoju menšiu plochu, ktorá odovzdáva teplo, potrebujú vykurovaciu vodu o výrazne vyššej teplote (cca +50°C), aby bol zabezpečení teplotný komfort v dome.

Podlahové vykurovanie a tepelné čerpadlo

Pár tipov pre najefektívnejšie využitie

Podlahové kúrenie v kombinácii s tepelným čerpadlom je ekonomicky najvýhodnejšou voľbou pre novostavby rodinných domov a polyfunkčných objektov. Náklady na montáž bývajú mierne vyššie oproti iným spôsobom, ale postupom času sa Vám vrátia z úspor za spotrebované teplo. Aby ste docielili najefektívnejší spôsob kúrenia pre Váš dom, tu je niekoľko našich tipov:

  1. Návrh a spôsob montáže podlahového kúrenia ovplyvňuje celú prevádzku a hospodárne využitie tepla. To zahŕňa najmä odborný návrh, umiestnenie rozvádzačov, výpočet potrebných vykurovacích okruhov v objekte, meranie a reguláciu teploty.
  2. Veľmi dôležité je rokmi preverené technické know-how našej spoločnosti. To zahŕňa napr. väčší priemer trubky ako používa konkurencia, užší ráster pokládky, v kúpelni na hustejšie, kvalitná izolácia podlahy s obvodovým múrom stavby. Týmto sa dosiahne vyšší objem vykurovacej vody v podlahe a tým sa kúri nižším teplotným spádom, čo vo výsledku šetrí Vaše peniaze. Odpadá tým aj nutnosť akumulačnej nádoby.
  3. Existuje viac typov tepelných čerpadiel. V závislosti na tom, kde žijete a aký typ preferujete, môže byť inštalácia tepelného čerpadla voda-voda alebo vzduch-voda vhodným riešením pre Vašu domácnosť.
  4. Je dobré vedieť vopred, ako sa objekt a jeho miestnosti budú využívať. Keďže kombinácia tepelného čerpadla a podlahového vykurovania funguje “pomaly, ale isto”, je najvhodnejšia pre priestory, ktoré sú užívané na dennej báze.
  5. Kvalitná tepelná izolácia, moderné okná a natočenie budovy zabraňujú úniku tepla, čo zvyšuje účinnosť celého systému.
  6. Tepelné čerpadlá môžu fungovať aj ako chladenie - pri správnej inštalácii teda môžete Váš rodinný dom chladiť pomocou podlahového systému. V závislosti od typu tepelného čerpadla sa jedná o buď chladenie reverzom alebo tzv. free cooling systém (najmä systém voda-voda).

Pri výbere vhodného tepelného čerpadla a montáži podlahového vykurovania Vám preto radi a odborne poradíme - stačí nás kontaktovať


Poskytovanie dotácií - Zelená domacnostiam

Poskytovanie štátnych dotácií

Firma AB Therm s.r.o je zapísaná v registri oprávnených zhotoviteľov v SIEA pre inštalácie tepelných čerpadiel, solárnych a fotovoltických systémov  v rámci dotačného programu ” Zelená domácnostiam”. Ponúkané tepelné čerpadlá, solárne a fotovoltické systémy sú oprávnené zariadenia sú takisto registrované ako oprávnené zariadenia v databáze SIEA. Tepelné čerpadlá sú z produkcie českého výrobcu MasterTherm s.r.o a je na ne v rámci dotačného programu “Zelená domácnostiam” poskytovaná pre domácnosti po splnení podmienok SIEA dotácie na vybrané typy tepelných čerpadiel až do výšky 3400 €.
Ovládanie cez internet

Ovládanie a diagnostika cez internet

Všetky tepelné čerpadlá MasterTherm je možné po doplnení internetového modulu pripojiť k internetu. Každý používateľ má tým pádom možnosť sledovať a ovládať tepelné čerpadlo z webu, tabletu alebo mobilu. Tak isto je možné včas diagnostikovať poruchu a servisní technici môžu prísť k zásahu už vopred vybavení náhradným dielom, prípadne postačí len urobiť korekcie v nastaveniach parametrov na diaľku a výjazd nie je nutný, čím sa šetria finančné prostriedky úžívateľa.
App StoreGoogle play app

Na profesionálnu podlahovku patrí kvalitná dlažba

Moderný internetový obchod keramco.sk Vám poskytne mimoriadne široký výber talianskej dlažby, potrebnú inšpiráciu, uľahčí Vám prehliadanie a nákup z pohodlia Vášho domova. Zabezpečíme rýchle a spoľahlivé doručenie kamkoľvek na Slovensku.

www.keramco.sk
Talianska prémiová dlažba

Dopytový formulár

Máte záujem o konzultáciu alebo cenovú ponuku? Neváhajte vyplniť formulár.
Prejsť na formulár