Rekuperácia - ekonomicky výhodné vetranie v moderných domácnostiach

Rekuperácia - ekonomicky výhodné vetranie v moderných domácnostiach

Či je u vás doma dosť teplo, alebo príjemne chladno je iba jeden z faktorov toho, ako pohodlne sa cítite. Množstvo kyslíka, vlhkosť vzduchu a jeho cirkulácia sú taktiež dôležité. Moderné stavby sa však vyznačujú čo najmenšími tepelnými stratami a izoláciou, takže vetrať treba rozumne. “Otvoriť okno” počas vykurovacej sezóny totižto predstavuje únik drahocenného tepla. Tento problém pomáha riešiť tepelná rekuperácia.

Ako funguje rekuperácia?

Rekuperácia vzduchu je systém vetrania, ktorý okrem zlepšenia cirkulácie vzduchu minimalizuje práve straty tepla vďaka zavedeniu ventilačného systému. Ten má dve časti.

Tá prvá odvádza vydýchaný, vlhký, jednoducho “odpadový” vzduch do výmenníku tepla (rekuperátora). Namiesto toho, aby tento zohriaty vzduch jednoducho unikol cez otvorené okno, prejde ventilačným systémom.

Druhá časť ventilácie privádza čerstvý vzduch z vonkajšieho prostredia do rekuperátora. Tento vzduch má dosť kyslíku, ale zvyškové teplo z “odpadového” vzduchu ho zohreje, čím sa zamedzí strate tepla. Inak povedané, čerstvý vzduch netreba dodatočne vykurovať, lebo to zvládne systém ventilátorov. Rekuperátor má tiež systém filtrov, ktoré zachytia nečistoty a zápach. Takýto zohriaty a čistý vzduch môže vstúpiť do vašej energeticky zodpovednej domácnosti :)

Ako funguje rekuperácia?
Princíp rekuperácie v dome.

Výhody a nevýhody rekuperácie

Hlavná výhoda je jasná - ide o systém, ktorý dokáže privádzať čerstvý vzduch do vašej domácnosti, pričom zamedzuje stratám tepla. Je to preto systém, ktorý šetrí vaše náklady. Ako veľmi, to je otázkou typu systému, tepelnej izolácie vašej domácnosti aj jej lokácie. Vo všeobecnosti platí, že rekuperácia zamedzí 50 % až  90 % tepelných strát, ktoré by vznikli, keby ste vzduch jednoducho vypustili von.

V závislosti na lokalite je možné niektorými rekuperačnými ventilačnými systémami kontrolovať aj vlhkosť vzduchu. Príliš suchý ani príliš vlhký vzduch neprospievajú ľudskému zdraviu. Nesprávna vlhkosť či cirkulácia môže tiež prispievať k šíreniu plesní či iným mikroorganizmov vo vašej domácnosti. Vlhkosť vzduchu je dôležitá aj pre pocit pohodlia ľudského tela.

Mínusom tohto systému ventilácie sú náklady na jej inštaláciu. Ak však už investujete do rekonštrukcie rodinného domu (či iného obydlia), prípadne vlastníte novostavbu, je to investícia, ktorá sa vám vráti. Ako rýchlo, to je opäť otázka lokality, izolácie a spôsobu používania - rádovo však zhruba ide o 3 mesiace až 3 roky.

Kto môže využiť tepelnú rekuperáciu? 

Ide o stavebný zásah, takže sa najviac oplatí zahrnúť do rekonštrukcie. Ak zlepšujete tepelnú izoláciu, zefektívňujete vykurovací systém a okná či inštalujete tepelné čerpadlo pre ekologický a efektívny zdroj tepla, informujte sa o možnostiach tepelnej rekuperácie.

Podobné podmienky platia aj pre novostavby. Napokon, je to iba jedna položka, ktorá vám zaručí svieži vzduch a o nejaký čas sa vám vráti do peňaženky.

Poskytovanie dotácií - Zelená domacnostiam

Poskytovanie štátnych dotácií

Firma AB Therm s.r.o je zapísaná v registri oprávnených zhotoviteľov v SIEA pre inštalácie tepelných čerpadiel, solárnych a fotovoltických systémov  v rámci dotačného programu ” Zelená domácnostiam”. Ponúkané tepelné čerpadlá, solárne a fotovoltické systémy sú oprávnené zariadenia sú takisto registrované ako oprávnené zariadenia v databáze SIEA. Tepelné čerpadlá sú z produkcie českého výrobcu MasterTherm s.r.o a je na ne v rámci dotačného programu “Zelená domácnostiam” poskytovaná pre domácnosti po splnení podmienok SIEA dotácie na vybrané typy tepelných čerpadiel až do výšky 3400 €.
Ovládanie cez internet

Ovládanie a diagnostika cez internet

Všetky tepelné čerpadlá MasterTherm je možné po doplnení internetového modulu pripojiť k internetu. Každý používateľ má tým pádom možnosť sledovať a ovládať tepelné čerpadlo z webu, tabletu alebo mobilu. Tak isto je možné včas diagnostikovať poruchu a servisní technici môžu prísť k zásahu už vopred vybavení náhradným dielom, prípadne postačí len urobiť korekcie v nastaveniach parametrov na diaľku a výjazd nie je nutný, čím sa šetria finančné prostriedky úžívateľa.
App StoreGoogle play app

Na profesionálnu podlahovku patrí kvalitná dlažba

Moderný internetový obchod keramco.sk Vám poskytne mimoriadne široký výber talianskej dlažby, potrebnú inšpiráciu, uľahčí Vám prehliadanie a nákup z pohodlia Vášho domova. Zabezpečíme rýchle a spoľahlivé doručenie kamkoľvek na Slovensku.

www.keramco.sk
Talianska prémiová dlažba

Dopytový formulár

Máte záujem o konzultáciu alebo cenovú ponuku? Neváhajte vyplniť formulár.
Prejsť na formulár