Európske domácnosti postihlo zdražovanie energií

Európske domácnosti postihlo zdražovanie energií

Na prelome rokov 2021 a 2022 sa začali množiť informácie o raste cien energií v Európe. Pociťujú ich tisíce domácností v celej Európe vo forme zvýšených nákladov, ktoré musia pokryť. Čo teda stojí za zdražovaním cien, čo môžeme čakať a aké sú možnosti, aby ste nemuseli takéto výkyvy cien tak výrazne pociťovať v peňaženke?

Prečo ceny energie vlastne rastú?

V celej Európe rastú nákupné ceny energie priam násobne - podľa spravodajského portálu EuroNews išlo v priemere o rast 230 %. Pre domácnosti je toto číslo nižšie, avšak takmer určite nás čakajú vyššie účty. Najdôležitejším dôvodom tejto zmeny je nárast cien surovín, najmä zemného plynu. Napríklad v Holandsku došlo k takmer 5-násobnému rastu ceny za zemný plyn. Táto situácia podľa expertov vznikla v Európe, kombináciou niekoľkých politických aj spoločenských faktorov. 

  1. Zvýšenie dopytu - podľa Medzinárodnej energetickej agentúry IEA pandemické opatrenia znížili spotrebu energie po celom svete iba krátkodobo. Dnes je dopyt po energii naspäť na vysokých úrovniach. Dopyt samozrejme ovplyvňuje aj počasie, najmä dlhá vykurovacia sezóna. 
  2. Zmena energetiky - Hoci podiel udržateľných zdrojov energie sa zvyšuje, spomínaný dopyt po energii zatiaľ pokryť nedokáže. Práve prechod k “zelenšiemu” systému v EÚ má za následok väčšiu závislosť na zemnom plyne, ktorý je ekologickejší ako uhlie.
  3. Medzinárodná politika - EÚ je závislá od dodávateľov zemného plynu, pričom sama obmedzuje ťažbu najmä z ekologických dôvodov. Dodávky plynu z Ruska či Alžírska sa napriek zvýšeniu ťažby nedostali naspäť na úroveň spred pandémie, takže zásoby klesajú. To tlačí ceny energií nahor.

Prognóza pre ďalší vývoj cien je navyše neistá až pesimistická. Vyššia nákupná cena tlačí na vlády, aby ochraňovali priemysel aj samotné domácnosti, no bez zdražovania to zrejme nepôjde. Podľa ÚRSO (Úrad pre reguláciu sieťových odvetví) tvorí práve spomínaná nákupná cena elektriny zhruba 40 % koncovej ceny, ktorú platíme.

Alternatíva za kúrenie elektrinou 

Ceny energií pre domácnosti na Slovensku oproti roku 2021 teda vzrastú. Priemerne to podľa ÚRSO bude o 3,89 eur mesačne (46,68 eur ročne) pre domácnosti v bytových domoch, no až 14,35 eur mesačne (172,2 eur ročne) pre bytové domy, ktoré elektrinou vykurujú a zohrievajú vodu. Ak máte napríklad na dome nedostatočnú tepelnú izoláciu a efektivita vykurovania nie je optimálna, účty sa môžu ešte zvyšovať. Aj v časoch drahej energie sa však dá šetriť na nákladoch v domácnosti.

Z toho dôvodu volí čím ďalej, tým viac domácností alternatívu voči vykurovaniu elektrinou v podobe tepelných čerpadiel. Podľa IEA si nainštalovalo tepelné čerpadlo v roku 2020 v EÚ 1,8 milióna domácností. Tepelné čerpadlá odoberajú energiu z prostredia - zo vzduchu, zo zeme či z podzemnej vody a dokážu ju použiť na vykurovanie vnútorných priestorov (najlepšie vo forme podlahového kúrenia) aj ohrevu teplej vody, preto sú ekologické a vysoko  efektívne. Nutná je iba elektrina na prevádzku kompresora, pričom túto energiu dokáže tepelné čerpadlo pretvoriť na niekoľkonásobné vyššie množstvo tepla ako plynové kotly. IEA predpovedá, že tepelné čerpadlá by dokázali pokryť až 90 % nákladov na celkové vykurovanie a spotrebu teplej vody.

Je otázne, či a kedy budú energie zasa lacnejšie, avšak efektivita a technológia tepelných čerpadiel sa stabilne zvyšuje. Preto sa stávajú veľmi atraktívnou voľbou pre domácnosti. Relatívne vyššia investícia do tepelného čerpadla na úvod sa totižto kompenzuje podstatne nižšími nákladmi na prevádzku. Pre bežnú novostavbu rodinného domu o výmere podlahovej plochy cca 120m2 je návratnosť oproti kúreniu na zemný plyn v rozmedzí 5-6 rokov, čo pri životnosti tepelných čerpadiel 25-30 rokov je veľmi dobrá hodnota. Ak teda napríklad premýšľate nad stavbou či rekonštrukciou rodinného domu, tepelné čerpadlo Vám môže z dlhodobého hľadiska ušetriť mnoho. Naviac, v súčasnosti existujú mnohé programy zelenej energie, ktoré ponúkajú motivačné štátne dotácie na montáž tepelného čerpadlá.

Poskytovanie dotácií - Zelená domacnostiam

Poskytovanie štátnych dotácií

Firma AB Therm s.r.o je zapísaná v registri oprávnených zhotoviteľov v SIEA pre inštalácie tepelných čerpadiel, solárnych a fotovoltických systémov  v rámci dotačného programu ” Zelená domácnostiam”. Ponúkané tepelné čerpadlá, solárne a fotovoltické systémy sú oprávnené zariadenia sú takisto registrované ako oprávnené zariadenia v databáze SIEA. Tepelné čerpadlá sú z produkcie českého výrobcu MasterTherm s.r.o a je na ne v rámci dotačného programu “Zelená domácnostiam” poskytovaná pre domácnosti po splnení podmienok SIEA dotácie na vybrané typy tepelných čerpadiel až do výšky 3400 €.
Ovládanie cez internet

Ovládanie a diagnostika cez internet

Všetky tepelné čerpadlá MasterTherm je možné po doplnení internetového modulu pripojiť k internetu. Každý používateľ má tým pádom možnosť sledovať a ovládať tepelné čerpadlo z webu, tabletu alebo mobilu. Tak isto je možné včas diagnostikovať poruchu a servisní technici môžu prísť k zásahu už vopred vybavení náhradným dielom, prípadne postačí len urobiť korekcie v nastaveniach parametrov na diaľku a výjazd nie je nutný, čím sa šetria finančné prostriedky úžívateľa.
App StoreGoogle play app

Na profesionálnu podlahovku patrí kvalitná dlažba

Moderný internetový obchod keramco.sk Vám poskytne mimoriadne široký výber talianskej dlažby, potrebnú inšpiráciu, uľahčí Vám prehliadanie a nákup z pohodlia Vášho domova. Zabezpečíme rýchle a spoľahlivé doručenie kamkoľvek na Slovensku.

www.keramco.sk
Talianska prémiová dlažba

Dopytový formulár

Máte záujem o konzultáciu alebo cenovú ponuku? Neváhajte vyplniť formulár.
Prejsť na formulár