Ako si vybrať tepelné čerpadlo?

Ako funguje tepelné čerpadlo?
Tepelné čerpadlá využívajú tzv. nízkopoetenciálne teplo zo vzduchu, zeme (naakumulované teplo zo slnečného žiarenia) alebo z vody (zo spodnej vody pomocou vrtou). Následne sa toto teplo vynesie na vyššiu teplotnú úroveň pomocou carnotového cyklu. Pri použití 1 kWh energie na pohon kompresora, možno získať 2 až 5-násobok energie na vykurovanie, ohrev teplej vody alebo chladenie objektu. Investícia do tepelného čerpadla sa pri náhrade vykurovania elektrinou alebo plynovým kotlom vráti už do 5 rokov.
Z čoho sa tepelné čerpadlo skladá?
Primárnu časť tepelného čerpadla tvorí buď:
- ventilátor s výmenníkom pre tepelné čerpadlo vzduch-voda, alebo
- prívodné potrubie od vrtov, ponorné čerpadlo do vrtu, vsakovací vrt a primárny výmenník pre tepelné čerpadlo voda-voda, alebo
- obehové čerpadlo pre zemný plošný kolektor alebo hlbkové vrty a primárny výmenník pre tepelné čerpadlo zem-voda.
Tento primárny výmenník sa tiež nazýva výparník. Na sekundárnej strane primárneho výmenníka je chladiaci okruh s chladivom (trojzložkova zmes), kde vplyvom veľkých prietokov teplonosných medií (voda, vzduch, soľanka) nízkopoetenciálne teplo z prostredia zvyšuje teplotu chladiva a prechádza čiastočne do pár. V kompresore kvapalná zložka chladiva stláčaním (kompresia) prechádza do pár s vysokou teplotou a vysokým tlakom. Tieto pary odovzdávajú teplo v sekundárnom výmenníku (nazýva sa kondenzátor) vykurovacej vode a tá vykurovacím systémom (podlahovka, radiátory) vykuruje objekt.
Na ďalšej ceste čiastočne ochladeného chladiva chladiacim okruhom vplyvom elektronického expanzného ventilu (otvorením) poklesne tlak a pary sa skvapalnia a môže začať nový cyklus.
Pre koho sú tepelné čerpadlá určené?
Tepelné čerpadlá sú vhodné pre novostavby rodinných domov, ale aj rekonštrukcie rodinných domov, pre chaty a rekreačné objekty, obytné domy, priemyselné objekty, polyfunkčné objekty, administratívne objekty.
Aké tepelné čerpadlo si vybrať?
Tepelné čerpadlo voda – voda
Zdrojom nízkopotenciálneho tepla je spodná voda, ktorá má teplotu min 10 st. C a viac. Pre inštaláciu sú potrebné 2 vrty – čerpací a vsakovací (studne, nie hĺbkové vrty) a vodonosné zemné podložie. Podmienkou je tiež dostatok spodnej vody pre čerpací vrt.
Tepelné čerpadlá voda-voda sú výhodné pre rekonštrukcie s pôvodným vykurovacím systémom – radiátory a taktiež pre väčšie tepelné výkony potrebné pre vykurovanie hál a priemyselných objektov.
Tepelné čerpadlá voda-voda sú najúčinnejšie systémy na trhu vôbec. COP faktor dosahuje skvelú hodnotu 6,34 a tým je zabezpečená veľmi rýchla návratnosť vložených financií.
Tepelné čerpadlo vzduch – voda
Zdrojom nízkopotenciálneho tepla je vzduch. Výhodou je nenáročná inštalácia, pričom väčšie výkony je možne zapájať do kaskády.
Tepelné čerpadlo vzduch-voda je dobrým štandartom. Výhodou tepelných čerpadiel Master Therm je navyše vyššia účinnosť oproti konkurencií. Ďaľšou nezanedbateľnou výhodou je, že zaberajú len minimálne miesto v technickej miestnosti vďaka riešeniu "monoblok - všetko vonku".
Tepelné čerpadlo zem – voda
Zdrojom nízkopotenciálneho tepla je zemské teplo naakumulované mimo vykurovaciu sezónu v zemnom podloží od slnečného žiarenia. Tepelné čerpadlá zem – voda sú spoľahlivým zdrojom tepla, pričom ich štandardná účinnosť je porovnateľná s tepelnými čerpadlami vzduch-voda.
Nevýhodou je potreba väčšej plochy pozemku pre primárny okruh, alebo dva hĺbkové vrty. Ďaľšou nevýhodou je vyššia obstarávacia cena.
Vyznať sa v jednotlivých typoch tepelných čerpadiel a vybrať si to správne nie je jednoduché. Preto je pre nás štandardom pomôcť zákazníkom s výberom tepelného čerpadla presne pre potreby svojej stavby aj vzhľadom na možnosti inštalácie.
Neváhajte nás osloviť aj prostredníctvom dopytového formulára. Radi Vám poradíme.

Poskytovanie štátnych dotácií

Ovládanie a diagnostika cez internet
Dopytový formulár
