5 tipov, ako využívať tepelné čerpadlo v novostavbe

5 tipov, ako využívať tepelné čerpadlo v novostavbe

Mnoho expertov jednohlasne tvrdí, že tepelné čerpadlá sú budúcnosťou vykurovania a ich popularita to reflektuje. V Európe medziročne rastie trh s tepelnými čerpadlami o 12 % a novostavby patria medzi časté spôsoby ich využitia. Tepelné čerpadlá šetria náklady a ponúkajú ekologické teplo bez vytvárania splodín, no zároveň sú aj významnou investíciou.

Ak chcete umiestniť tepelné čerpadlo do novostavby, máme pre vás niekoľko rád, vďaka ktorým dosiahnete optimálny výkon za najnižšiu možnú cenu.

1. Tepelné čerpadlo je súčasťou komplexného systému

Môže to znieť banálne, ale nepremýšľajte o tepelnom čerpadle samostatne. Súčasťou vykurovania sú aj ďalšie elementy - tepelná izolácia, okná, vetranie, spôsob vykurovania, spôsob ohrevu vody a jej objem a podobne. Zamedziť tepelným stratám tak veľmi, ako je možné, zvyšuje účinnosť tepelného čerpadla a z dlhodobého hľadiska šetrí peniaze.

Ako znížiť tepelné straty? Spôsobov je viac - zateplenie, výber kvalitných okien a stavebných materiálov. Efektívne je aj použitie podlahového kúrenia oproti radiátorom.

2. Ani veľa, ani málo tepla 

Čím viac viete o plánovanej spotrebe tepla a o tepelných stratách domu, tým presnejšie viete určiť, aké tepelné čerpadlo je pre vás ideálne. Koľko miestností treba vykurovať a aký je potrebný objem teplej vody pre domácnosť? Koľko tepla odíde cez strechu alebo vetranie a koľko tepla získa stavba zo slnka? Presné expertné výpočty vám dajú jasnú predstavu o výkone, ktorý bude vaše čerpadlo mať.

Cieľom je správne nastavený systém - ak je poddimenzovaný, tzn. tepelné čerpadlo je slabšie ako by ste potrebovali, môže vyššia prevádzka skrátiť životnosť čerpadla. Ak je naddimenzovaný (príliš silné čerpadlo), vaša investícia sa vám vráti pomalšie, prípadne môže čerpadlo tzv. cyklovať.

3. Správna voľba tepelného čerpadla 

Ak už máte predstavu o požiadavkách na výkon tepelného čerpadla, môžete nájsť vhodný model a najmä typ čerpadla. Najbežnejšie a najdostupnejšie sú tepelné čerpadlá typu vzduch-voda (napr. typ Master Therm BoxAir alebo Panasonic Aquarea). Vzduchové tepelné čerpadlá odoberajú potrebnú energiu z okolitého vzduchu, tzn. ich inštalácia je prakticky možná všade. Zároveň ale pre vašu novostavbu môže byť účinnejšie odoberať teplo z podzemnej vody (tepelné čerpadlá voda-voda - napríklad z vŕtanej studne či jazera) alebo z pôdy (čerpadlá zem-voda). Tieto čerpadlá sú jasne najúčinnejšie, pracujú v monovalencii a majú stabilnú účinnosť bez ohľadu na ročné obdobie a vonkajšiu teplotu. Opäť odporúčame poradiť sa s odborníkom.

4. Profesionálna inštalácia 

Neodborná inštalácia tepelného čerpadla, ako aj ostatných súčastí vykurovacieho systému (podlahové kúrenie, ohrev vody, ventilácia) dokáže vážne znepríjemniť život majiteľa domu. Platí to najmä v prípade čerpadiel voda-voda a zem-voda, ktoré si vyžadujú podzemné práce. Dôležitý je aj prípadný servis v budúcnosti - certifikované montážne firmy vám zaručia odbornosť a kvalitu. Napokon, tepelné čerpadlo je v istom zmysle “srdcom” domu, preto potrebuje kvalitnú starostlivosť.

5. Kontrolujte a ovládajte

Jedným zo spôsobov, ako vyťažiť z tepelných čerpadiel maximum je aj správna prevádzka. Nie vždy treba predsa vykurovať naplno. Myslieť preto na systém ovládania a regulácie už pri zaobstarávaní tepelného čerpadla je veľmi užitočné. Môže to byť systém termostatov, ale jednoduché ovládanie je možné aj cez mobilné zariadenie a aplikácie.

Poskytovanie dotácií - Zelená domacnostiam

Poskytovanie štátnych dotácií

Firma AB Therm s.r.o je zapísaná v registri oprávnených zhotoviteľov v SIEA pre inštalácie tepelných čerpadiel, solárnych a fotovoltických systémov  v rámci dotačného programu ” Zelená domácnostiam”. Ponúkané tepelné čerpadlá, solárne a fotovoltické systémy sú oprávnené zariadenia sú takisto registrované ako oprávnené zariadenia v databáze SIEA. Tepelné čerpadlá sú z produkcie českého výrobcu MasterTherm s.r.o a je na ne v rámci dotačného programu “Zelená domácnostiam” poskytovaná pre domácnosti po splnení podmienok SIEA dotácie na vybrané typy tepelných čerpadiel až do výšky 3400 €.
Ovládanie cez internet

Ovládanie a diagnostika cez internet

Všetky tepelné čerpadlá MasterTherm je možné po doplnení internetového modulu pripojiť k internetu. Každý používateľ má tým pádom možnosť sledovať a ovládať tepelné čerpadlo z webu, tabletu alebo mobilu. Tak isto je možné včas diagnostikovať poruchu a servisní technici môžu prísť k zásahu už vopred vybavení náhradným dielom, prípadne postačí len urobiť korekcie v nastaveniach parametrov na diaľku a výjazd nie je nutný, čím sa šetria finančné prostriedky úžívateľa.
App StoreGoogle play app

Na profesionálnu podlahovku patrí kvalitná dlažba

Moderný internetový obchod keramco.sk Vám poskytne mimoriadne široký výber talianskej dlažby, potrebnú inšpiráciu, uľahčí Vám prehliadanie a nákup z pohodlia Vášho domova. Zabezpečíme rýchle a spoľahlivé doručenie kamkoľvek na Slovensku.

www.keramco.sk
Talianska prémiová dlažba

Dopytový formulár

Máte záujem o konzultáciu alebo cenovú ponuku? Neváhajte vyplniť formulár.
Prejsť na formulár